Studenti i UMT kryen internship në Francë për Inteligjencë Artificiale

Enes Stastoli, student i vitit të dytë master në Inxhinieri Kompjuterike në UMT, ndodhet aktualisht në Francë në kuadrin e internshipit në fushën e Inteligjencës Artificiale dhe Shkencës së të Dhënave në Institut Français du Petrole-Energies Nouvelles (IFP-EN). Kjo praktikë financohet nga IFP-EN dhe Programi Erasmus+ në kuadër të marrëveshjes ndërinstitucionale të nënshkruar ndërmjet UMT-së dhe Université Paris-Est Créteil.

Temat e trajtuara nga Enesi në internshipin e tij janë si më poshtë:

• Analizimi dhe vizualizimi i të dhënave të mbledhura nga burime të ndryshme në formatin JSON ose CSV (Vlerat e ndara me presje).

• Puna me LLM (Modele të Mëdha Gjuhëshe) si GPT-4, GPT-3.5 nga Open AI dhe Huggingface për të dizajnuar dhe krijuar kërkesa nëpërmjet inxhinierisë së shpejtë që LLM-të të gjenerojnë kodin automatik dhe të ndërtojnë panele vizualizimi të të dhënave.

• Përdorimi i kornizës LangChain për të mundësuar LLM-të të lidhen dhe të përpunojnë burime të jashtme të të dhënave.

• Përdorimi i bibliotekës Streamlit për të ndërtuar dhe ndarë aplikacione të personalizuara të të dhënave në ueb.

• Vlerësimi i performancës së çdo LLM të përdorur në këtë proces.

Ndërkombëtarizimi është një prioritet kyç për Universitetin Metropolitan Tirana i cili u ofron studentëve të tij mundësinë e kryerjes së internshipit në kompani dhe/ose laboratorë kërkimore evropiane.