Projekt Diplome nga Bunjamin Rexhepi

Kanë kaluar 174 vjet, pasi një pelegrin i hershëm, si Eduard Lear, bëri të parën përpjekje për të skicuar identitetin e Tiranës.

Tirana sot është kthyer në manifestimin e një qyteti globalist ku të gjithë me sa duket duan të jetojne, nëse jo për një qëndrim të gjatë, të paktën për një vizitë të shkurtër në një qytet që është gjithmonë në ndryshim. Në një qytet si Tirana ky projekt vjen si nje provokim, me ndertimet aktuale ku tregohet se edhe një “perbindësh” i tillë mund të jetë elegant dhe i lehte në të njejten kohe, ku linjat horizontale të ndërthuren me vertikalen duke imituar një kompozim baleti klasik.