Program Profesional 2-vjeçar në Dizajn dhe Zhvillim Software

Program profesional 2-vjeçar në Dizajn dhe Zhvillim SoftwareProgrami profesional i studimit në Dizajn dhe Zhvillim Software ka si qëllim të përgatisë profesionistë në fushën e zhvillimit, testimit dhe mirëmbajtjes së aplikacioneve software. Gjatë këtij cikli studimit studentët kanë mundësinë të njihen me një gamë të gjërë gjuhësh programimi dhe qasjesh të përdorura si dhe një panoramike e përgjithshme e disa nga njohurive bazë mbi teknologjinë e informacionit si kompjuterat, rrjetat, siguria etj. Ky program studimi ka një fokus të veçantë në gjuhët e programimit duke studiuar në veçanti disa nga gjuhët më të përdorura të programimit dhe që mbulojnë një gamë të gjërë të qasjeve të përdorura.

Gjuhët që trajtohen gjatë këtij cikli studimi janë: C si paraprije e njohurive bazë të programimit dhe përdorimi i saj në sistemet me komputacion të lartë (High Performance Computing), Java si përfaqësuesja më e denjë e familjes së gjuhëve të orientuara në objekte (Object Oriented Programming) e cila ka një përdorim mjaft të gjërë në sajë të fleksibilitetit dhe pavarsisë nga platformat e ekzekutimit; HTML/CSS për programin front-end në Web, PHP për programimin back-end në Web, SQL për menaxhimin e bazave të të dhënave, Shell Script për menaxhimin e sistemeve operative, etj. Të diplomuarit mund të punojnë në sektorë të ndryshëm, jo vetëm në kompanitë të cilat merren në mënyrë të drejpërdrejtë në zhvillimin e aplikacioneve software (siç njihen ndryshe edhe Software House) të cilët së fundmi janë gjithnjë e më të shumta në treg por edhe në kompani si: bankat apo institute kredie, institucione publike dhe private që kanë sisteme informatike në menaxhimin e shërbimeve, në industrinë e lehtë dhe të rëndë në menaxhimit e sistemeve të kontrollit në procesin e punës. Një tjetër mundësi e cila po merr një përhapje të gjerë është vetëpunësimi apo punësimi në distancë siç njihet ndryshe, freelancer.
Shumë të rinj me ide biznesi po krijojnë startup-et e tyre te cilat po marrin një vëmendje të veçantë në tregun e sotëm dhe mbështetje financiare nga kompani të mëdha apo fonde nga institucione publike kombëtare dhe ndërkombëtare. Kjo mundësi nuk është ekskluzive për ato që kanë ide biznesi. Kompetencat e fituara mundësojnë edhe punësimin në distancë për kompani që e mundësojnë atë duke krijuar një fleksibilitet në menaxhimin e kohës dhe punës.

Kontakte të nevojshme

Përgjegjës Departamenti