Procedurat e Regjistrimit për Vitin Akademik 2017 - 2018

Lëndët dhe datat për provimet e Maturës Shtetërore 2017!

• Gjuhë e huaj (D3) 5 qershor
  • Gjuhë shqipe dhe Letërsi (D1) 10 qershor
  • Matematikë (D2) 15 qershor
  • Provime me zgjedhje ( Z1/Z2) 23 qershor

Proçedurat e aplikimit dhe të regjistrimit në ciklin e parë të studimeve, në programet e studimeve me karakter professional, si dhe programet e integruara të studimeve të ciklit të dytë, për vitin akademik 2017-2018 në SHPAL “ Universiteti Metropolitan Tirana”.

Të gjithë maturantët/kandidatët, për ndjekjen e studimeve në IAL-të, publike dhe jopublike, në programet e ciklit të parë të studimeve, në programet e studimeve me karakter profesional dhe në programet e integruara të studimeve të ciklit të dytë, me kohë të plotë, duhet të kryejnë procesin e aplikimit online në Portalin Matura Shtetërore online.

Aplikimi kryhet nga maturantët/kandidatët që kanë përfunduar arsimin e mesëm.

Maturantët/kandidatët, përpara aplikimit në Portalin e Maturës Shtetërore, kryejnë pagesën e tarifës së aplikimit në vlerën 2000 (dymije) lekë, në zyrat e Postës Shqiptare apo ne bankat e nivelit të dytë, nëpërmjet faturës për arkëtim të publikuar neë faqen zyrtare elektronike:

www.gsha.gov.al.

Pas dorëzimit të mandatit të pagesës, sekretaritë e shkollave hedhin në portalin e Maturës Shtetërore Online notën mesatare të llogaritur nga QSHA.

Kandidatët duhet të aplikojnë në linkun: matura.qsha.gov.al nga data: 20 – 29 Korrik 2017.

Plani kalendarik i aplikimit on-line me formularin e aplikimit A2 në IAL, është paraqitur më poshtë. ( tabela 1 dhe tabela 2)

Maturantët/kandidatët aksesohen në portal me kredencialet e tyre: ID e kandidatit; emri, atesia, mbiemri; karta e identitetit; e-mail-i i kandidatit etj. Kandidatët zgjedhin deri në10 (dhjete) programe studimi nga lista e programeve te studimit, qe ofrohen nga IAL-te publike/jopublike, per vitin akademik 2017-2018.

Brenda datës 28 gusht 2017, të gjitha IAL-të, afishojnë dhe publikojnë listat e renditjes së aplikanteve.

II. Procesi i regjistrimit

Në datat 29 gusht deri 11 shtator 2017, të gjithë aplikantët, të cilët kanë kryer procesin e aplikimit në raundin e parë dhe janë shpallur fitues, mund të kryejnë procesin e regjistrimit me dokumentacion në sekretaritë mësimore të IAL-ve. Kur ai është shpallur fitues, duhet të paraqitet pranë IAL-së ku dëshiron të regjistrohet, brenda afatit 48-orësh.

Aplikantët dorëzojnë personalisht ose nëpërmjet përfaqësuesit të autorizuar me prokurë nga ana e  tyre, dokumentacionin e mëposhtëm:

• a. dokumentin e identifikimit (karte identiteti ose pasaporte).
  • b. fotokopjen e noterizuar të diplomës së Maturës Shtetërore ose të dëftesës së pjekurisë, së bashku me certifikatën e notave ose të një dëftese/diplome tjetër studimi të fituar jashtë vendit dhe të njehsuar në MAS;
  • c. deklaratën e paraqitur

Në rast se pas  çdo faze konstatohen kuota të paplotësuara, zhvendoset vija e kuqe dhe shpallen fitues të rinj të asaj faze. Këta fitues të rinj mund të regjistrohen vetëm në fazën pasardhëse. Këto faza vijojnë deri në plotësimin e kuotave dhe përfundojnë në datën 11 shtator 2017.

• d. dokumentin e identifikimit (karte identiteti ose pasaporte).
  • e. fotokopjen e noterizuar të diplomës së Maturës Shtetërore ose të dëftesës së pjekurisë, së bashku me certifikatën e notave ose të një dëftese/diplome tjetër studimi të fituar jashtë vendit dhe të njehsuar në MAS;
  • f. deklaratën e paraqitur

KALENDARI I APLIKIMEVE PËR RAUNDIN E PARË

Plani kalendar i aplikimit online me formularin e aplikimit në IAL

Datë

28 dhe 29.07.2017

Rezervë

( tabela 1)

(Aplikimet në raundin e I-rë bëhen jo vetëm  nga maturantët e këtij viti akademik 2017 – 2018,  por dhe maturantët që kanë mbaruar përpara disa viteve.)

RAUNDI 2

Duhet të aplikojnë të gjithë maturantët që kanë rezulutar kalues në provimet e sesionit të dytë (sesioni i vjeshtës). Për të gjithë maturantët që nuk janë shpallur fitues ,maturantët që shkollën e mesme e kanë zhvilluar jashtë Shqipërisë.

KALENDARI I APLIKIMEVE PËR RAUNDIN E DYTË

Rezervë

(tabela 2)

Lexo Udhëzimin Nr 15 Dt.19/05/2017