Këshilli Studentor

Këshilli Studentor Këshilli Studentor i SHPAL “Universiteti Metropolitan Tirana” krijon mundësinë e shpalosjes së mendimeve dhe propozimeve të studentëve për të gjitha problemet me interes të përgjithshëm mbi planet dhe programet e studimeve. Qeveria Studentore është zgjedhur në mënyre demokratike, përfaqëson interesat e studentëve dhe nxit angazhimin dhe pjesëmarrjen e studentëve në jetën sociale dhe kulturore studentore. Metropolitan Tirana” (KSUMT)
Këshilli Studentor i SHPAL. “Universiteti Metropolitan Tirana” (KSUMT)” ka si qëllim:

• Të trajtojë shqetësimet e studentëve dhe të veprojë për zgjidhjen e tyre.
• Të kontribojë në rritjen e aftësive organizuese dhe administruese të grupeve më aktive të studentëve.
• Të krijojë struktura që shërbejnë për informimin e studentëve dhe të kujdeset për mbarvajtjen e tyre.
• Të bashkëpunojë me organet drejtuese të Fakultetit me synim përmirësimin e nivelit mësimor e kërkimor – shkencor.
• Të krijojë e përforcojë lidhjet midis studentëve të Fakulteteve dhe studentëve të Fakulteteve të tjera në Shqipëri dhe nëpër botë.
• Tëndërmarë veprime që do të ndihmojnë në përmirësimin e gjendjes së studentëve.
• Të krijojë struktura ndihmëse nëzhvillimin e aktiviteteve jashtëshkollore për studentët.
• Të ofrojë shërbime lehtësuese për studentët.
• Të zhvillojë nivelin e kulturor dhe arsimor të studentëve.
• Të kryejë aktivitete që synojnë argëtimin në format e tij më të larmishme.

Rregullore e Këshillit Studentor

Megi Buza