Qendër Kërkimore Shkencore e Fakultetit Ekonomisë

Qendra Kërkimore Shkencore e Fakultetit të Ekonomisë kryen veprimtari kërkimore të pavarur, dhe veprimtari kërkimore akademike në mbështetje të departamenteve të tjera të Fakultetit. Në kuadrin e projekteve me karakter kombëtar dhe ndërkombëtar QKSHFE bashkëpunon me njësi të tjera kërkimore zhvilluese brenda dhe jashtë SHPAL “Universiteti Metopolitan Tirana”.

Fushat e punës kërkimore të QKSHFE janë kërkimet shkencore në fushën e ekonomisë, konferencat kombëtare dhe ndërkombëtare, simpoziume dhe seminare, botime, zhvillimi i kurseve të formimit të vazhduar dhe forma të tjera të thellimit të kërkimit në fushën e ekonomisë të miratuara nga strukturat drejtuese të SHPAL “Universiteti Metropolitan Tirana”.

Sfidat e Zhvillimit të Qëndrueshëm

Qendra Kërkimore e Fakultetit të Ekonomisë synon të thellojë punën kërkimore, duke organizuar konferenca dhe seminare të ndryshme, të cilat sjellin në vemendje aspekte të caktuar të zhvillimit makro- ekonomik dhe biznesit në Shqipëri. Me këtë qëllim janë organizuar Seminari mbi Tregun e Punës në Shqipëri. Objektivi i këtij simpoziumi kishte si qëllim fokusimin e problematikave të punësimit vecanërisht tek të rinjte. Duke ditur se SHPAL Universiteti Metropolitan Tirana kërkon zhvillimin dhe pasurimin kulturor të burimeve njerëzore dhe pergatitjen e tyre në përputhje me kërkesat e tregut të punës, shpesh herë ne mundohemi të analizojmë cilat janë tendencat e tregut të punës dhe ti përshtasim ato sa më mirë në mësimdhënie.

Dr.Florjan Salaj

Drejtor